Serwisy internetowe Uniwersytetu Warszawskiego Nie jesteś zalogowany | zaloguj się

UL

Kliknij tutaj, jeśli chcesz przejść do serwisu UL.

Serwis Uniwersyteckie Lektoraty (w skrócie UL, znany także jako Rejestracja żetonowa) umożliwia rejestrowanie się na przedmioty, które na ogół dostępne są dla studentów z całego Uniwersytetu, niezależnie od kierunku ich studiów. Są to:

  • przedmioty ogólnouniwersyteckie,
  • zajęcia z wychowania fizycznego,
  • lektoraty,
  • egzaminy z języków obcych,
  • przedmioty dające uprawnienia pedagogiczne,
  • inne przedmioty, np. wykłady specjalizacyjne dla konkretnego wydziału.

Przykładowa strona w serwisie UL wygląda następująco:

Ogólnie rzecz biorąc, strony UL-a wyglądem zewnętrznym i strukturą przypominają strony USOSweba. Dlaczego więc powstał osobny serwis odpowiedzialny za rejestrację ogólnouniwersytecką? Dlaczego nie można by rejestrować się na te przedmioty w USOSwebie?

Zasadnicze powody są dwa:

  • Większość rejestracji ogólnouniwersyteckich jest dostępna dla studentów całego Uniwersytetu. Tymczasem USOSwebów na UW jest kilka. Niezmiernie trudno byłoby wszystkim USOSwebom wymieniać informacje: kto gdzie się zarejestrował, kto zrezygnował z rejestracji i zwolniło się miejsce w grupie itp. Byłoby to zbyt obciążające dla tych serwisów, gdyż jakakolwiek czynność związana z rejestracją wykonana w jednym USOSwebie musiałaby być natychmiast wysyłana do pozostałych, żeby efekty tej czynności można było przedstawić każdemu studentowi, niezależnie od USOSweba, z którego korzysta.
  • Rejestracje ogólnouniwersyteckie są bardzo, bardzo dużym obciążeniem dla serwisu. Często po otwarciu nowej rejestracji tysiące studentów rzucają się do komputerów, by zarejestrować się na wymarzone zajęcia do najatrakcyjniejszych grup. Obsłużenie takiego nawału zgłoszeń jest bardzo wymagającym zadaniem. Komputer, który to robi, nie powinien zajmować się niczym innym.

Do czego służą i jak obsługuje się poszczególne sekcje każdej strony UL-a? Co kryje się pod poszczególnymi pozycjami głównego menu? Czym są te całe żetony, które podobno odgrywają ważną rolę w rejestracji ogólnouniwersyteckiej (w końcu padło sformułowanie: rejestracja żetonowa)? Dlaczego w pewnych okolicznościach trzeba płacić za uczęszczanie na niektóre przedmioty? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znaleźć można w szczegółowym poradniku. Znajduje się on w dotyczących UL-a materiałach dydaktycznych dla studentów, do których prowadzi poniższy odnośnik.