Podpinanie OGUNów i lektoratów

Joanna Górnikowska
W USOSowni od: 18.08.2013

Mam pytanie dotyczące podpięć. Jeżeli w ciągu 3 lat mam zrobić oguny za 9 ECTS, a w tym semestrze zapisałam się na dwa oguny, to powinnam je podpiąć tylko pod program czy także pod etap? To samo właściwie odnosi się do lektoratu. Czy dobrze rozumiem, że jeśli podepnę tylko pod program, to punkty będą liczone na poczet całego programu studiów, czyli tych trzech lat, a jeśli także pod etap, to będą liczone tylko w danym semestrze?

Odp: Podpinanie OGUNów i lektoratów

Przedmioty należy tak podpinać, aby spełnić wymagania programowe i etapowe. Jeżeli masz na danym etapie wyrobić punkty ects za OG i lektoraty to musisz podpiąć OG i lektoraty, zapewniające wymaganą ilość punktów ECTS pod program i pod etap. Przedmioty podpięte tylko pod program liczone są do średniej całych studiów, ale nie do średniej z konkretnego etapu, natomiast przedmioty podpięte pod program i pod etap liczą się do średniej z całych studiów oraz do średniej etapu, pod który przedmiot został podpięty.

Odp: Podpinanie OGUNów i lektoratów

Mam obowiązek wyrobienia 6 pkt. ECTS za OGUNy w 2-im semestrze. Czy jeżeli mam zaliczony 1 OGUN w 1 semestrze, a właściwie przepisany z poprzedniego kierunku, na którym studiowałam, i jest on podpięty pod pierwszy semestr obecnych studiów, to punkty za ten OGUN automatycznie zostaną przepisane do rozliczenia za semestr drugi, czy powinnam napisać podanie o przeniesienie tego przedmiotu na semestr drugi? Będę bardzo wdzięczna za szybką odpowiedź.

Odp: Podpinanie OGUNów i lektoratów

Jeżeli ten OG jest podpięty pod pierwszy semestr to pójdzie on przede wszystkim na rozliczenie tego pierwszego semestru. Jednakże nadwyżka punktów ECTS automatycznie przechodzi na kolejny etap. Musisz jednak uważać, bo niektóre wydziały żądają, żeby nie tylko ilość punktów ECTS się zgadzała za OG, ale także ilość tych przedmiotów, wymiar godzinowy, forma zaliczenia, a także minimalna liczba punktów ECTS w każdym semestrze. Ja np. na jednym kierunku miałem obowiązek zaliczenia w sumie 3 OG, każdy po 30 godzin i każdy za min. 3 punkty ECTS. W związku z tym, że wyrobiłem dwa ECTS, każdy po 5 punktów ECTS, to i tak musiałem wyrobić kolejny OG, ponieważ ilość godzin się nie zgadzała.

Odp: Podpinanie OGUNów i lektoratów

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź :) Myślę, że zanim zgłoszę etap do rozliczenia, to dla pewności napiszę jeszcze podanie o przepisanie tego przedmiotu na drugi semestr. Z tego co wiem, to nie mam określonej liczby OGUNów ani godzin do wyrobienia, liczy się tylko, aby z przedmiotów ogólnouniwersyteckich została wyrobiona pula 6 ECTS. Będę czuwać nad tym tematem :) Pozdrawiam.

Odp: Podpinanie OGUNów i lektoratów

Jak Ciebie dobrze rozumiem, to Ty chcesz dokonać zmiany podpięcia przedmiotu z semestru 1 na semestr 2. Jeden przedmiot nie może być podpięty pod dwa różne etapy tego samego programu. Musisz jednak rozważnie w tym względzie postępować, bo dokonanie takiej zmiany w podpięciach może uniemożliwić Ci spełnienie wymagań etapowych, właściwych dla pierwszego semestru.

Odp: Podpinanie OGUNów i lektoratów

Mam obowiązek wyrobienia OGUNów w 2 i 3 semestrze studiów, po 6 ECTS w każdym. Czyli w tym momencie muszę podpiąć OGUN przypisany do 1 semestru na semestr 2. Bądź złożyć podanie o przepisanie go na 2 semestr. Dobrze myślę? W 1 semestrze nie mam OGUNa jako wymóg etapu.

Odp: Podpinanie OGUNów i lektoratów

Tak, sensowniej, gdyby ten OG był podpięty pod drugi semestr. Jak podejrzewam etap I semestr masz już rozliczony, więc sama tego podpięcia zmienić nie możesz a może to zrobić jedynie twój sekretariat.

Marta Biegaj
W USOSowni od: 28.02.2014
Odp: Podpinanie OGUNów i lektoratów

Jakie wynikają konsekwencje z niepodpięcia ponadplanowego ogunu i niezaliczenia go? Albo podpięcia i również niezaliczenia?

Odp: Podpinanie OGUNów i lektoratów

W obu przypadkach może zostać na Ciebie nałożona opłata za niezaliczenie przedmiotu, na który się zarejestrowałaś, o ile taka opłata jest przewidziana na Twoim wydziale. W przypadku podpięcia przedmiot będzie wpływał na średnią ocen i końcowy wynik studiów.

Aleksandra Migała
W USOSowni od: 30.09.2016
Odp: Podpinanie OGUNów i lektoratów

Nie mam oceny z OGUNu (nie zaliczenie), co się stanie gdy go nie podepnę pod etap do ostatniego dnia możliwych podpięć, jakie są konsekwencje i jak wybrnąć z sytuacji?