Serwisy internetowe Uniwersytetu Warszawskiego Nie jesteś zalogowany | zaloguj się

Powstaje nowy UL - czekamy na Wasze propozycje

48 odpowiedzi [Ostatnia wiadomość]
Kamil Olszewski
Obrazek użytkownika: 80060203678
Niezalogowany
W USOSowni od: 02.06.2008

Serwis Uniwersyteckie Lektoraty funkcjonuje na Uniwersytecie Warszawskim już od ponad czterech lat. Przez ten czas zdążył się porządnie zestarzeć. Funkcjonalnością i estetyką zaczął mocno odstawać od innych serwisów, które albo powstały dużo później, albo były intensywniej rozwijane przez programistów. W związku z tym pojawiła się potrzeba odnowienia UL-a, co tak naprawdę wiąże się ze stworzeniem sporej jego części od nowa.

Nowy UL właśnie powstaje, prace nad nim są bardzo zaawansowane. Studenci mogą liczyć na szereg udogodnień i nowych funkcji. Poniżej przedstawiamy krótką listę ważniejszych cech serwisu roboczo nazwanego UL 2:

  • Zachowanie starej funkcjonalności. Nowy UL będzie potrafił wszystko to, co stary.
  • Odświeżony wygląd. UL zbliży się estetycznie i konstrukcyjnie do USOSweba i pozostałych USOS-owych serwisów.
  • Zaawansowana wyszukiwarka. Obecna wyszukiwarka pozwala jedynie na wpisanie słowa kluczowego, które jest szukane w danych dotyczących wszystkich przedmiotów, na które można się zarejestrować. Nowa wyszukiwarka pozwoli na dokładne precyzowanie i konfigurowanie zapytań.
  • Wizualna lokalizacja zajęć. Wyświetlanie na mapce Google miejsca, w którym odbywają się zajęcia.
  • Giełda. Rzecz dobrze znana z USOSweba, pozwalająca studentom wymieniać się grupami, na które udało im się zarejestrować.
  • Różne daty aktywności przedmiotu w rejestracji. W momencie otwierania rejestracji UL często był przeciążony nawałem studentów, którzy pragnęli zapisać się na najatrakcyjniejsze przedmioty. Poradzono sobie z tym dawkując różne przedmioty z tej samej rejestracji: w różnych turach rejestracji pojawiają się różne przedmioty. Jednak takie rozwiązanie nie jest idealne, niektórzy mogą się w nim pogubić. Dlatego w nowym UL-u wszystkie przedmioty tej samej rejestracji będą pojawiać się w tych samych turach, tylko w różnym (oczywiście powszechnie wiadomym) czasie.

Oczywiście nowości w UL-u będzie dużo więcej. Wiele z nich nie będzie bezpośrednio widocznych dla studentów, a będzie się wiązało np. z przygotowywaniem rejestracji przez pracowników dziekanatów.

A jakie są Wasze propozycje? Co chcielibyście widzieć w nowym UL-u? Jakie funkcje, których obecny UL nie ma, byłyby przydatne? Co Wam się w UL-u nie podoba i chcielibyście żeby zniknęło z nowej wersji albo zostało gruntownie przerobione?

Gorąco zapraszamy do wypowiadania się w tym wątku. Pamiętajcie, że to dzięki Waszym opiniom, uwagom, skargom i życzeniom nowy UL ma szansę wyglądać i zachowywać się tak, jakbyście sobie tego życzyli.

Kamil Olszewski
nadadministrator, nadmoderator

Aleksander Jankowski
Niezalogowany
W USOSowni od: 25.06.2008
Rejestracja ze składaniem próśb

Marzy mi się rejestracja ze składaniem próśb na WF i przedmioty ogólnouniwersyteckie... ;)

Na przykład tak: w ciągu pierwszego etapu każdy student układa sobie listę rankingową WFów, które go interesują. Następnie odbywa się etap przydzielania do grup -- studenci są rozpatrywani w ustalonej (np. losowej) kolejności, a ich prośby są -- w miarę możliwości -- rozpatrywane. Potem zaś odbywałaby się rejestracja na dotychczasowych zasadach na pozostałe wolne miejsca.

Czy takie rozwiązanie było brane pod uwagę?

jmd
Niezalogowany
W USOSowni od: 09.06.2008
Nie było rozpatrywane

Nie było rozpatrywane. Niestety wszyscy decydenci życzą sobie takiego rozwiązania, w którym decyzje o zapisaniu studenta na zajęcia zapadają natychmiast. Student klika i trafia do grupy (jeśli tylko jest w niej miejsce). I tylko w takim właśnie kontekście zapisów na zasadzie "kto pierwszy, ten lepszy" są robione zmiany w module
jmd

Michał Tarkowski
Niezalogowany
W USOSowni od: 20.02.2009
Kalendarz i zegar

Ja proponuję dodać na nowym UL-u kalendarz, z pewnością byłby bardzo przydatny, bo nie trzeba byłoby korzystać z tego windows-owskiego, a ponadto przydałby się zegar, bo wtedy dokładnie, co do sekundy każdy wiedziałby, w którym momencie ma kliknąć odświeź kiedy serwis jak przy każdej rejestracji padnie.

jmd
Niezalogowany
W USOSowni od: 09.06.2008
Kiepskie pomysły

Kiepskie to pomysły, bo na pewno nie poprawią wydajności, a wręcz przeciwnie. UL jest z definicji narażony na problemy z wydajnością, bo musi obsługiwać bardzo dużo użytkowników, dlatego powinno się w nim unikać wszelkich zbędnych bajerów, które mogłyby tę wydajność pogorszyć
jmd

Paulina Dynowska
Niezalogowany
W USOSowni od: 19.11.2008
:)

Ja uważam, że dobrym rozwiązaniem było by dodanie przy głównej liście przedmiotów ( np : "Przedmioty ogólnouniwersyteckie przez Internet (platforma edukacyjna)") tam, gdzie jest ich cała lista już wyświetlona, jaki jest limit miejsc i ile osób już się zapisało :) myślę że ułatwiło by to szukanie swojego przedmiotu, bo często zdarza się że szukamy czegoś na ostatnią chwilę i denerwujące jest, kiedy za każdym razem musimy klikać i wchodzić w poszczególny przedmiot :) czy taka możliwość wchodzi w grę ? :)

jmd
Niezalogowany
W USOSowni od: 09.06.2008
Już na ten postulat odpowiedziałam

Odpowiadałam na analogiczny postulat w innym wątku. Przeglądanie wszystkich przedmiotów z grupy ogólnouniwersyteckich i wszystkich grup zajęciowych wszystkich przedmiotów i liczenie ile tam osób jest zapisanych zajmuje naprawdę dużo czasu i by bardzo wydłużyło ładowanie strony. Wydajność jest chyba w tym przypadku ważniejsza niż wygoda. Klikać trzeb by nadal dużo, tyle że w przycisk 'Odśwież stronę', która by się nie chciała załadować :(
jmd

Marcin Kanclerz
Niezalogowany
W USOSowni od: 22.02.2009
problem z logowaniem

> Aplikacja, do której chcesz się zalogować, nie ma uprawnień do korzystania z CAS.

Chociaż pewnie mam jakiegoś wyjątkowego pecha. Innymi słowy propozycją byłoby nie umieszczanie w trakcie okresu rejestracji niedokonfigurowanej aplikacji.

jmd
Niezalogowany
W USOSowni od: 09.06.2008
Chyba pech :(

Chyba to jednak Pan ma pecha. Cały tłum studentów bez problemu się loguje i rejestruje od momentu postawienia nowego UL-a, ja przed chwilą też się zalogowałam, więc to nie jest kwestia 'niedokonfigurowania'. Może wpisuje Pan jakiś inny adres, może wchodzi przez jakiś stary link z zakładki. Proszę spróbować jeszcze raz, a jeśli problem wystąpi, to zrobić zrzuty ekranu i wysłać na adres usosweba na MIM (lub mój bezpośrednio, jeśli go Pan zna ;)
jmd

Rafał Nagrodzki
Niezalogowany
W USOSowni od: 03.07.2008
ergonomia

Czy pod linkiem REJESTRACJE nie moglyby sie wyswietlac zdefiniowane rejestracje tak jak to bylo kiedys? Wydaje mi sie, ze tak bedzie bardziej ergonomicznie, bo teraz musze kliknac REJESTRACJE, a potem jeszcze przewinac strone, zeby odnalezc wfy. A tak to moglbym sobie od razu kliknac rejestracje wf-owa.

Druga rzecz: proponuje uspojnic USOSul z USOSweb i zrobic te grafike "USOSul" w lewym gornym rogu "klikalna".

jmd
Niezalogowany
W USOSowni od: 09.06.2008
Częściowo OK

Ale przy dużej liczbie rejestracji to kiepsko wygląda i robi się nieczytelne. A tak klika Pan raz i od razu dostaje dostęp do informacji o otwartych rejestracjach i turach. Rozważaliśmy czy nie pozostawić poprzedniego rozwiązania, ale jakoś bardziej podoba mi się obecne (tak wiem, bardzo to subiektywne ;)

Co do drugiego postulatu, to OK - od razu przekazuję Łukaszowi
jmd

jmd
Niezalogowany
W USOSowni od: 09.06.2008
Już jest dobrze

Już wiadomo co było problemem i problem został naprawiony. Otóż do korzystania z CAS-a został pierwotnie zarejestrowany tylko adres rejestracja.usos.uw.edu.pl. Teraz po Pana sygnale dorejestrowaliśmy jeszcze adres www.rejestracja.usos.uw.edu.pl.
jmd

Ewa Kosykowska
Niezalogowany
W USOSowni od: 12.03.2009
wf

wygodnie byłoby gdyby skrót do zajeć wfu był w kolumnie z lewej.
nie wiem czy kiepsko szukam czy może nie ma takich informacji, ale nie mogę znaleść kto kiedy prowadzi zajęcia ze wspinaczki.

jmd
Niezalogowany
W USOSowni od: 09.06.2008
Wyszukiwarka

Żeby znaleźć zajęcia ze wspinaczki wystarczy z lewego menu wybrać opcję 'Wyszukiwarka', a potem w okienku wyszukiwarki wpisać 'wspinaczka'. Na stronie każdej grupy jest podany prowadzący (no chyba, że ktoś danych do USOS nie wpisał ;)

Co do lewego menu to myśleliśmy nad tym długo, ale przecież wystarczy zaraz ze strony głównej kliknąć w 'Rejestracja' (duży przycisk po środku strony) i już jesteśmy na stronie z opisem wszystkich rejestracji, tur, dat otwarcia itp. To tylko jedno kliknięcie. Umieszczanie skrótów do wszystkich rejestracji w lewym menu powoduje, że to menu staje się mało czytelne (no i trochę pogarsza wydajność, która w przypadku ULa jest kluczowa)
jmd

Bernadetta Kuzia
Niezalogowany
W USOSowni od: 11.05.2009
jakaś lista przedmiotów?

witam,
mam pytanie: kiedy pojawi się wykaz przedmiotów ogólnouniwersyteckich na rok akademicki 2009/2010? zwykle widoczne były one jakiś czas przed rozpoczęciem rejestracji, co ułatwiało moim zdaniem całą procedurę, bo każdy mógł znaleźć coś dla siebie wcześniej, a w chwili rozpoczęcia rejestracji tylko zarejestrować się. w chwili obecnej w systemie widoczne są tylko te zajęcia, na które rejestracja jest aktywna. przynajmniej u mnie...

jmd
Niezalogowany
W USOSowni od: 09.06.2008
Cierpliwości :)

Cierpliwości, ta lista na pewno się pojawi i na pewno z odpowiednim wyprzedzeniem. Ale do rejestracji jest jeszcze sporo czasu, wydziały mają czas do 22 maja na kompletowanie oferty i przekazanie informacji do BSS. Myślę, że oferta pojawi się w USOS tak do końca maja
jmd

Kamil Kowalski
Niezalogowany
W USOSowni od: 07.10.2008
Okres czasu...

Myślę, że wspaniałym pomysłem na UL (którego nazwa faktycznie nie przystaje już do jego funkcji; mam nadzieję, że poboczny wątek obrodzi propozycjami na stosowniejszą) byłaby poprawność językowa.
Bardzo więc proszę o poprawienie zdania, które pojawia się zaraz po zalogowaniu na konto:
"Rejestracje żetonowe po pewnym okresie czasu są usuwane".
Pozdrawiam uprzejmie,
KK

jmd
Niezalogowany
W USOSowni od: 09.06.2008
Przekażę programiście

Poprawność językowa jest b. ważna, dziękujemy za ten sygnał, przekażę go programiście, ciekawe co pojawi się w zamian
jmd

Witold Piecuch
Niezalogowany
W USOSowni od: 05.06.2009
wyświetlanie wolnych miejsc

Chcę by ograniczone zostało frustrujące klikanie w czasie szukania przedmiotów z wolnymi miejscami. Może dałoby się ustawić opcję w każdej grupie przedmiotów "wyświetl wszystkie z wolnymi miejscami" czy coś takiego. Bym mógł wybierać np. oguny mając je wszystkie wyświetlone naraz niezapełnione, niż szukać wolnych wśród zajętych...

jmd
Niezalogowany
W USOSowni od: 09.06.2008
Nie Pan pierwszy

Nie jest Pan pierwszą osobą, która składa ten postulat. Niestety to by mogło zabić UL-a pod względem wydajnościowym, bo taka strona by się bardzo długo wyliczała. A długie czekanie na odświeżenie strony byłoby równie frustrujące
jmd

Joanna Susmanek
Niezalogowany
W USOSowni od: 03.10.2008
zapisy na oguny

mam pytanie. jestem studentka dziennej psychologii i pragne sie zapisac

Wiadomość usunięta. Proszę zadać swoje pytanie w osobnym wątku. Ten wątek służy do zgłaszania postulatów dotyczących działania UL-a - administrator.

Katarzyna Pęczak
Niezalogowany
W USOSowni od: 16.06.2009
dostępność podczas rejestracji

Z całym szacunkiem dla twórców, modernizatorów itp...

Ale może dałoby się coś zrobić, żeby możliwe było rejestrowanie się na przedmioty po otworzeniu zapisów.. Zapisy ruszyły o 21. jest już 22.30 a ja wciąż nie mogę otworzyć strony do wpisania peselu i hasła. Moim zdaniem to ten element najbardziej kuleje.

Pozdrawiam,
Kasia

Michał Czyżewski
Niezalogowany
W USOSowni od: 16.06.2009
Ja bym życzył sobie tylko,

Ja bym życzył sobie tylko, żeby rejestracja działała...

Jak zwykle system siada w czasie, kiedy go najwięcej potrzeba.

Poza tym - nie rozumiem, czemu jest tak:
kiedy zaloguję się pierwej do USOSa, a potem
chcę przejść do rejestracji żetonowej,
zostaję automatycznie wylogowany. To jakaś bzdura.
Poprzednio byłem zalogowany przez cały czas.

Katarzyna Pęczak
Niezalogowany
W USOSowni od: 16.06.2009
rejestracja

A czy przynajmniej ktoś może wyjaśnić dlaczego tak się dzieje? Nic nie działa...o przepraszam, już można się dostać na stronę główną.

Michał Czyżewski
Niezalogowany
W USOSowni od: 16.06.2009
Z rozmyślań przy logowaniu

Czy administrator serwisu wie, że "Witryna przekierowuje żądanie w sposób, który uniemożliwia jego dokończenie."?

Anna Wałęsa
Niezalogowany
W USOSowni od: 16.06.2009
Oszaleję za chwilę... ile to

Oszaleję za chwilę... ile to jeszcze może potrwać?? Nie sposób się zalogować a cała strona chodzi normalnie... o co chodzi i czy ktoś coś z tym robi??

Katarzyna Pęczak
Niezalogowany
W USOSowni od: 16.06.2009
wdech, wydech

ale forum działa bez zarzutu..

życzę wszsytkim miłego wieczoru :)

Dorota Łęcka
Niezalogowany
W USOSowni od: 16.06.2009
Skoro nawet nie ma informacji

Skoro nawet nie ma informacji o co chodzi, w ramach buntu - off top? :> tak, miłego wieczoru wszystkim. Nocy raczej :)

Wcześniej zapisałam linki do interesujących mnie ogunów i po kliknięciu ładuje się mi ich opis. Niestety kliknąwszy "zaloguj" otrzymuję błąd wczytywania strony.

Czy rejestracja ruszy dziś? Czy ktokolwiek coś z tym robi? Byłoby nam miło wiedzieć chociaż, że ktoś się stara to okiełznać!

Michał Czyżewski
Niezalogowany
W USOSowni od: 16.06.2009
:)

Ale off-top.

Dorota Łęcka
Niezalogowany
W USOSowni od: 16.06.2009
Chodziło mi o część

Chodziło mi o część 'dobranocną' ;)
nie chcę zarzucać forum śmieciami typu bo liczę że jednak ktoś, KTOKOLWIEK to czyta i chce nam pomóc ale mam wrażenie, że to tylko mówienie do ściany :/ Czy jest ktoś, kto pełni dyżur w czasie rejestracji i obserwuje jej przebieg? I czyta nasze posty...? =.= chciałabym otrzymać informację typu "z powodów technicznych rejestracja przeniesiona na dzień następny" a nie koczować kolejną godzinę przed komputerem - naprawdę jest późno.

Katarzyna Pęczak
Niezalogowany
W USOSowni od: 16.06.2009
a niektórzy mają jutro

a niektórzy mają jutro egzaminy.

Katarzyna Stolarska
Niezalogowany
W USOSowni od: 16.06.2009
Dajcie spokój, co za ludzie,

Dajcie spokój, co za ludzie, zostawili Usosa i studentów samym sobie. Po co są administratorzy i pomoc jakakolwiek?
Każdy ma jakieś plany, oczywiście w najgorszej sytuacji są ci, którzy mają jutro te egzaminy, ale wszyscy niestety zostaliśmy potraktowani tak samo źle.

Dorota Łęcka
Niezalogowany
W USOSowni od: 16.06.2009
Za dwadzieścia minut zacznie

Za dwadzieścia minut zacznie się następny dzień według kalendarza. To jakaś kpina. Kto będzie tyle siedział? W imieniu zmęczonych studentów wnoszę o anulowanie ewentualnej rejestracji otwartej po 24 i przełożenia jej na inny termin. Oraz usunięcie do tego czasu usterki i KONTROLĘ systemu/serweru czy co nawaliło w czasie następnej rejestracji.

Dziękuję za uwagę, nie dziekuję za kolejną nieudaną rejestrację.
Dobranoc czuwającym studentom :)

Katarzyna Pęczak
Niezalogowany
W USOSowni od: 16.06.2009
6 semestrów

Szanowni Państwo Administratorzy Serwera,

kończę na UW 3 rok i zawsze, za każdym razem (6 semestr) ten serwer się psuje właśnie wtedy, gdy ma spełniać swoją funkcję. Szkoda, że nie ma żadnych informacji na temat ponownego uruchomienia serwisu, typu "rejestracja przesunięta na ....". Bardzo ładnie proszę, żeby sobie Państwo wyobrazili, że studenci w czasie sesji mają egzaminy i chcieliby móc spać spokojnie - czyli zarejestrowani na przedmioty na kolejny rok, ewentualnie proponuję zrobić rejestrację PO SESJI lub PRZED SESJĄ. Ten serwis powinien służyć studentom, a niestety, nie jest tak wtedy, kiedy powinno. Dodtakowo, proponuję, żeby ktoś odpowiadał na pisane maile, bo jak dotąd pisałam już do admina kilka maili, w różnych sprawach i na żaden nie doastałam odpowiedzi, a problem również nie został rozwiązany.

Tworzy się wspaniałe, które właściwie chyba służy tylko podtrzymaniu iluzji, że mamy jakiś wpływ na to jak działa ten system. Najpoważniejszy zarzut dotyczy wydolności serwera i jeśli ten zostałby usunięty, to pewnie nie byłoby potrzeby tworzyć takiego forum.

Z poważaniem,
Katarzyna Pęczak

Anna Wałęsa
Niezalogowany
W USOSowni od: 16.06.2009
Popieram

Z całym sercem podpisuję się pod tym postem.

Anna Wałęsa

Katarzyna Pęczak
Niezalogowany
W USOSowni od: 16.06.2009
Czy ktoś zrobi nam wrescie

Czy ktoś zrobi nam wrescie przyjemność *ewentualnie łaskę) i poinformuje co z tymi zapisami?

Kamila Wilkowicz
Niezalogowany
W USOSowni od: 26.02.2009
:|

wczoraj stracilalam przez ten bląd kilka godzin, w ciągu których moglabym się pouczyć do egzaminów, dzis wstalam wczesniej i czatuję od 7.30, zeby ewentualnie mieć szansę zapisać się na oguny w ramach wolnych miejsc - jak widać na darmo :|:|:| muszę się uczyć, a jak w takim stanie irytacji i niepewności można się nauczyć czegokolwiek???

lączę się z Wami w bólu....

Kamil Olszewski
Obrazek użytkownika: 80060203678
Niezalogowany
W USOSowni od: 02.06.2008
Proszę pisać w odpowiednim miejscu

Ze względu na wagę problemu ostatnie wypowiedzi nie zostaną usunięte. Ale proszę na przyszłość zakładać osobny wątek w tej sprawie. Nawet gdyby któryś z administratorów UL-a wszedł na forum USOSowni, raczej nie zajrzałby do wątku, który dotyczy postulatów, jakie nowe funkcje można by wprowadzić w UL-u. Wielokrotnie powtarzaliśmy, że administratorzy USOSowni i administratorzy innych serwisów to zupełnie różne grupy ludzi.

Dowiedziałem się, że rozwiązanie kwestii ewentualnego anulowania rejestracji i rozpoczęcia jej w innym terminie jest w tej chwili opracowywane wraz z Zarządem Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego.

Kamil Olszewski
nadadministrator, nadmoderator

Monika Maciejewska
Niezalogowany
W USOSowni od: 18.01.2009
...

Trwa sesja egzaminacyjna i można by spędzić czas w lepszy sposób niż siedzieć od 21 ( to o tej godzinie miała ruszyć rejestracja?!) do 4 w nocy i czekać na cud. Sprawdzałam o 8.30 nadal nie działała... Wchodzę o 10.30 i co widzę? Upatrzone zajęcia zajęte, a REJESTRACJA Z A M K N I Ę T A, choć teoretycznie powinna potrwać jeszcze do 30.06.2009.
Na głównej stronie USOS-a zero wyjaśnień.

Katarzyna Stolarska
Niezalogowany
W USOSowni od: 16.06.2009
Na stronie Usosa pojawiło się

Na stronie Usosa pojawiło się info, że rejestracje na oguny humanistyczne będą anulowane a od nowa będą 19.06.09 od godziny 21. Przed chwilą sprawdzałam, ale teraz już jest "synchronizacja danych", więc znowu info zniknęło :/

Kamil Olszewski
Obrazek użytkownika: 80060203678
Niezalogowany
W USOSowni od: 02.06.2008
Jeszcze raz bardzo proszę o zaprzestanie pisania w tym wątku

Każda następna wypowiedź w tym wątku dotycząca wczorajszych problemów zostanie usunięta. Proszę stworzyć nowy wątek lub wykorzystać inne istniejące, bardziej adekwatne tematycznie.

Kamil Olszewski
nadadministrator, nadmoderator

Agnieszka Majewska
Niezalogowany
W USOSowni od: 23.09.2008
kłopoty z logowaniem w UL-u

w dniu wczorajszym (16.06) po godzinie 21:00 wystapila awaria w bazie danych systemu rejestracji zetonowych (UL). Część osób nie mogła dokonać rejestracji na przedmioty ogólnouniwersyteckie humanistyczne z grupy 0000-HUM-OG w dniu 16.06. po godz. 21:00. Dzisiaj (sroda) po naprawie awarii czesc osob zarejestrowala sie.

Zgodnie z postanowieniem Zarządu Samorządu Studentów UW wszystkie rejestracje na przedmioty z tej grupy, dokonane w dniach 16.06. i 17. 06
zostaną anulowane. Decyzja zostala podyktowana faktem zaistnienia nierownych szans dla wszystkich chetnych na te przedmioty.
Rejestracja na przedmioty humanistyczne zostanie przeprowadzona ponownie od dnia 19.06 o godz. 21:00. Dotychczas dokonane zapisy na
przedmioty należące do grupy przedmiotów ścisłych 0000-SCISLE-OG obowiązują nadal (nie zostaną anulowane).
Za wszelkie wynikłe z zaistniałej sytuacji utrudnienia przepraszamy.

A. Majewska

Jakub Kołakowski
Niezalogowany
W USOSowni od: 30.09.2008
A jakby to zdecentralizować?

To ja może pomysłem rzucę :).
A gdyby tak USOSweba rozbić na pojedyncze serwery? Tzn. niech co wydajniejsze serwery jednostek zajmują się obsługą rejestracji na wybrane grupy przedmiotów, przez czas rejestracji gromadzą informacje "kto i na co", a gdy już wszystko się uspokoi, synchronizują te informacje z serwerem głównym.
Nie wiem, jak to wygląda od środka (tzn. czy UW ma tyle w miarę wydajnych serwerów :>) i na ile byłoby to możliwe, ale wydaje mi się, że mogłoby poprawić nieco wydajność całego USOSweba w czasie rejestracji.

Pozdrawiam
JK

jmd
Niezalogowany
W USOSowni od: 09.06.2008
USOSweb a UL

A Pan za karę ma zadanie domowe: przeczytać w USOSowni artykuły o różnicy między USOSwebem a ULem. Ten Wątek dotyczy UL-a, a Pan pisze i rozpraszaniu USOSweba? No chyba jednak nie na temat ;)
jmd

Szymon Piszczek
Niezalogowany
W USOSowni od: 19.12.2009
Odp: Powstaje nowy UL - czekamy na Wasze propozycje

Proponuję dodanie zakładki "przedmioty ogólnouniwersyteckie" do normalnego USOS-a lub dodanie do UL funkcjonalności normalnego USOS-a. W tej chwili sytuacja przedstawia się następująco:
W serwisie UL można łatwo znaleźć wszystkie (?) oferowane przedmioty OG, ale nie ma ikonki "zapisz", a co ważniejsze nie ma informacji o przedmiocie - to nie WF: ścianka jest zawsze ścianką, a judo jest judo (z dokładnością do podziału na poziomy zaawansowania), jednak w przypadku OG chcę słuchać czegoś interesującego i chciałbym zobaczyć program przedmiotu.
Edit: dobra, informacja o przedmiocie jest, ale w bardzo nieituicyjnym miejscu (linkiem jest liczba osób w grupie lub godzina zajęć) - powinien być link "opis", wyróżniony kolorem, a nie podkreśleniem, bo wszystko jest podkreślone. Napis określający godziny zajęć mógłby być linkiem do formy graficznej kalendarza, albo do wykazu innych grup (jeśli są) itp.
W serwisie USOS można znaleźć program przedmiotu, ale nie widzę sposobu wyświetlenia wszystkich przedmiotów OG z danego semestru, może dlatego, że nie są dostępne do zapisów (a powinny: "Rejestracja na przedmioty ogólnouniwersyteckie w semestrze letnim 2009/10 odbędzie się w dwóch turach.I tura : 07.12.2009 godz. 21:00 - 31.12.2009 godz. 23:59 (tura dedykowana), można „wydać” 90 żetonów typu OG" (http://rejestracja.usos.uw.edu.pl/index.php?item=K7YysVLKtDKyVrIGAA==))

Podsumowując:
1. W UL przydałaby się informacja o przedmiotach (nie tylko kto prowadzi, kiedy i gdzie, ale też program przedmiotu, literatura itp)
2. W USOS brakuje linków do UL (gdzieś w lewym panelu lub w wyszukiwarce przedmiotów)
3. Coś nawaliło, bo rejestracja nie jest aktywna, a zgodnie z informacją na stronie UL - powinna

Szymon Piszczek
Niezalogowany
W USOSowni od: 19.12.2009
Odp: Powstaje nowy UL - czekamy na Wasze propozycje

Jeszcze jedna propozycja, tym razem kosmetyka:
Fajnie byłoby, gdyby w domyślnej nazwie zakładki (jak chcę sobie, przepraszam, zbookmarkować stronę przedmiotu z UL) pojawiała się nazwa przedmiotu. Oczywiście mogę ją za każdym razem wpisać ręcznie, ale znacznie profesjonalniej by to wyglądało, gdyby strona sama to definiowała.
Uzywam Firefox po Ubuntu, ale myślę, że to da się zrobić w zgodzie z odpowiednim standardem - powinno być "przeglądarko-niezależne".

Pozdrawiam.

jmd
Niezalogowany
W USOSowni od: 09.06.2008
Odp: Powstaje nowy UL - czekamy na Wasze propozycje

A co konkretnie nawaliło i jak to się objawia?
jmd

jmd
Niezalogowany
W USOSowni od: 09.06.2008
Odp: Powstaje nowy UL - czekamy na Wasze propozycje

ad 1) Przecież jest taka informacja. Na przykład:
http://rejestracja.usos.uw.edu.pl/course.php?rg=0000-2009L-OG-UN&group=1...
Jeśli przy jakiś przedmiotach tej informacji nie ma, to znaczy, że wydział, który przedmiot oferuje jej nie wprowadził.
ad 2) A po co takie linki, przecież UL jest jeden i wiadomo gdzie go znaleźć, wystarczy raz sobie zrobić zakładkę w przeglądarce. Poza tym link jest dostępny z górnego paska logowania na pozycji 'Serwisy internetowe Uniwersytetu Warszawskiego'

jmd
Niezalogowany
W USOSowni od: 09.06.2008
Odp: Powstaje nowy UL - czekamy na Wasze propozycje

W sprawie tych zakładek - zapisaliśmy, jak kiedyś będziemy mieli za dużo wolnego czasu, to może do tego postulatu wrócimy
jmd