Serwisy internetowe Uniwersytetu Warszawskiego Nie jesteś zalogowany | zaloguj się

IRK

Kandydaci na studia na UW powinni szczególnie zainteresować się dwoma serwisami internetowymi:

Strona Biura ds. Rekrutacji UW - serwis informacyjny, zawierający merytoryczne informacje o kierunkach studiów, zasadach rekrutacji itp.

Internetowa Rejestracja Kandydatów - serwis służący do rejestracji kandydatów na studia (w skrócie IRK, pieszczotliwa nazwa: Irka).

Dlaczego rejestracja na studia przeniosła się do Internetu? Po pierwsze: w elektronicznej postaci Uniwersytet może w przystępny sposób przedstawić publicznie katalog oferowanych kierunków. Po drugie: elektroniczna rejestracja jest sporym ułatwieniem dla kandydatów. Dzięki niej nie muszą oni na wczesnym etapie rekrutacji fatygować się osobiście, często przyjeżdżając z drugiego końca Polski, by zadeklarować chęć studiowania na UW.

Jak należy korzystać z IRK, student dowie się wybierając w głównym menu serwisu pozycję Pomoc. Przepisy i porady ukryte pod tą pozycją szczegółowo omawiają wszelkie zagadnienia związane z elektroniczną rekrutacją. Serwis posiada także forum dyskusyjne, na którym udzielane są odpowiedzi na pytania przyszłych studentów.

Kandydat, który zarejestrował się w serwisie IRK, loguje się do niego podając swój numer PESEL i wymyślone przez siebie hasło. Hasło to należy zapamiętać, gdyż jeżeli student zostanie przyjęty na studia, posłuży mu ono do logowania się do innych serwisów, takich jak USOSweb czy UL. Oczywiście, jeżeli świeżo upieczony student w przypływie szczęścia zapomni, jak brzmiało jego hasło, nie oznacza to jeszcze tragedii. Może on zgłosić się do dziekanatu czy sekretariatu własnej jednostki, gdzie zostanie mu wygenerowane nowe hasło. Najlepiej by jednak było, żeby studenci pamiętali swoje hasła.

Jeżeli już ktoś dostał się na studia, to w zasadzie na tym kończy się jego przygoda z Irką. Chyba że postanowi studiować na innym kierunku albo też powinie mu się noga i zostanie skreślony z listy studentów, po czym spróbuje jeszcze raz zdać na studia, tym razem z mocnym postanowieniem dużo pilniejszej nauki. W takich przypadkach konieczne będzie ponowne skorzystanie z IRK.