Serwisy internetowe Uniwersytetu Warszawskiego Nie jesteś zalogowany | zaloguj się

APD

Kliknij tutaj, jeśli chcesz przejść do serwisu APD.

Archiwum Prac Dyplomowych to serwis, który gromadzi w jednym miejscu wszystkie prace dyplomowe pisane na UW. Prace te przechowywane są w postaci elektronicznej, w formacie Adobe PDF (w tym formacie zapisane są także dokumenty dostępne w USOSowni).

Podobnie jak w przypadku UL-a, można zauważyć podobieństwo APD do USOSweba. Także tutaj można zapytać: Dlaczego APD nie jest częścią USOSweba? Dlaczego potrzebny jest osobny serwis?

Dlatego, że APD (jak sama nazwa wskazuje) stanowi archiwum, ogólnouniwersyteckie repozytorium tekstów naukowych. Archiwum ułatwia katalogowanie i wyszukiwanie prac dyplomowych na UW, a w przyszłości pomoże wykrywać przypadki plagiatów. APD nie jest więc czymś, co bezpośrednio wspomaga studenta lub nauczyciela, tak jak to robi USOSweb. Internetowy interfejs APD umożliwia po prostu obowiązkowe złożenie elektronicznej wersji pracy w archiwum, którego zawartość jest wykorzystywana na Uniwersytecie do wielu różnych celów.

Czynności, które muszą podjąć student, opiekun pracy i recenzent w celu złożenia elektronicznej wersji pracy w APD, nie są niczym trudnym. Na stronie głównej APD znajduje się przystępny poradnik, który wyjaśnia, jak korzystać z serwisu.