Poczta elektroniczna na UW

Kliknij tutaj, by przejść do serwisu poświęconego uniwersyteckiej poczcie elektronicznej.

Nieraz wspominaliśmy już w USOSowni, jak ważne jest posiadanie uczelnianego konta e-mail. Korespondencja wewnątrzuczelniana lub w imieniu uczelni powinna odbywać się przy pomocy adresów e-mail identyfikujących nadawcę listu jako członka społeczności UW. To kwestia nie tylko porządku i bezpieczeństwa, ale także prestiżu i elegancji. Adres jan.kowalski@uw.edu.pl wygląda dużo wiarygodniej niż janek35@darmowapoczta.pl, nie mówiąc już o reklamach dołączanych na końcu każdego wysłanego listu, na których treść nie mamy wpływu, a która potrafi być czasami zwyczajnie niestosowna.

Co więcej, od pewnego czasu nie jest to już sprawa osobistego wyboru. Posiadanie uniwersyteckiego konta e-mail i korzystanie z niego w sprawach związanych z uczelnią jest Twoim obowiązkiem, odgórnie narzuconym przez Zarządzenie Rektora Uniwersytetu Warszawskiego nr 16 z dn. 2007-04-18.

Zgodnie z tym zarządzeniem każdy pracownik i każdy student winien:

• posiadać konto na jednym z serwerów poczty elektronicznej należących do Uniwersytetu Warszawskiego wraz z adresem domenowym identyfikowanym z naszą uczelnią,
  • regularnie sprawdzać pocztę elektroniczną z częstotliwością pozwalającą na utrzymywanie kontaktów,
  • traktować materiały otrzymane drogą elektroniczną w sposób nie gorszy niż w przypadku materiałów otrzymanych w inny sposób.

Pamiętaj więc, że jeżeli nie posiadasz uczelnianego konta e-mail lub nie zaglądasz na nie regularnie, łamiesz przepisy obowiązujące na Uniwersytecie Warszawskim. Nawet jeżeli gdzieś na naszym uniwersytecie poproszono Cię o podanie adresu e-mail i zaakceptowano adres spoza UW, to jeżeli tylko nie zachodzą szczególne okoliczności usprawiedliwiające takie postępowanie, należałoby je z dużym prawdopodobieństwem uznać za przejaw nieznajomości lub ignorowania przepisów.

No dobrze, dość o przepisach, przejdźmy do konkretów.

Na Uniwersytecie Warszawskim niektóre wydziały lub instytuty posiadają własne serwery pocztowe. Część z nich (np. Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki) nadają studentom konta e-mail dożywotnio - czyli mogą z nich korzystać przez dziesiątki lat także jako absolwenci.

Zazwyczaj jednostki dydaktyczne posiadające własną pocztę same dbają o to, by ich studenci i pracownicy posiadali konta pocztowe - jeżeli nie, należy we własnym zakresie zapytać (np. w dziekanacie lub wydziałowej pracowni informatycznej), jakie należy podjąć kroki, żeby otrzymać konto.

Oto lista jednostek z własnymi serwerami pocztowymi:

Jednostka UW Konta dla pracowników Konta dla studentów Adresy domen
Wydział Geografii i Studiów Regionalnych TAK NIE wgsr.uw.edu.pl
Instytut Studiów Społecznych TAK NIE samba.iss.uw.edu.pl
jednostki administracji centralnej TAK NIE adm.uw.edu.pl

Sformułowanie adres domeny w powyższej tabelce oznacza to, co w adresie e-mail widnieje za "małpą" (znakiem @).

Jeżeli nie możesz posiadać konta e-mail na serwerze Twojej jednostki dydaktycznej, to powinieneś je założyć na jednym z dwóch ogólnouczelnianych serwisów: Poczta UW dla studentów lub Poczta UW dla pracowników.

Uwaga, świeżo upieczony studencie pierwszego roku! Założenie konta pocztowego możliwe jest dopiero wtedy, gdy Twoje dane zostaną przeniesione z IRK do USOS. Tak więc jeżeli już będziesz mógł zalogować się do USOSweba, oznaczać to też będzie, że już wolno Ci założyć sobie konto e-mail w Poczcie UW.

Warto zapamiętać, że wszystkie adresy e-mail pracowników i studentów są kopiowane do USOS-a, a stamtąd do USOSweba. Dzięki temu możliwe jest korzystanie z funkcji U-MAIL, dzięki której za pośrednictwem USOSweba można np. wysłać wiadomość do wszystkich studentów danej grupy bez znajomości ich adresów (więcej w materiałach dydaktycznych dotyczących USOSweba).